05 czerwca 2020

O znaczeniu uczestnictwa dzieci w sporcie. Bardzo ważny artykuł - zachęcamy do lektury!

🎯Dziś wspaniały artykuł dr Łukasza Panfila, zajmującego się edukacją dla sportu i wspieraniem rozwoju dzieci. W przystępny sposób ukazane są w nim korzyści jakie dziecko, a później dorosły może uzyskać z uczestnictwa w sporcie. Poniżej cyt. najważniejszy fragment. BARDZO POLECAMY❗😃❗

 

LINK do całości: https://mlodyzawodnik.pl/czy-dzieci-moga-nie-nadawac-sie-do-sportu/?fbclid=IwAR3s8KsnlON70zf5dvU2eic3cS4yp8yeSKTwQEWfo695h0vh5gzmcS8W8Es

 

🗣Fragment: "Możemy jednak skupić się na tym, żeby wyposażyć młodych ludzi w odpowiednie umiejętności, wiedzę, postawy i nawyki, to poradzą sobie niezależnie od tego, w jakich czasach przyjdzie im żyć i z jakimi wyzwaniami współczesnego świata będą musieli sobie radzić.

Chodzi między innymi o: samodzielność, kreatywność, zdolność koncentracji, kontrolowanie emocji, radzenie sobie z porażkami, umiejętność komunikacji, zdolności społeczne, etos pracy, postawę zwycięzcy.

Wszystko powyższe da się rozwinąć w różnych warunkach i na różne sposoby, jednak każdorazowo trzeba sięgać do różnych metod i narzędzi. A jest coś, co może pomóc rozwijać te wszystkie “kompetencje życiowe” w sposób spójny i efektywny. Tym czymś jest sport!

Sport jest doskonałym narzędziem rozwojowym dla dzieci! Naprawdę, nie chodzi w nim tylko o umiejętności sportowe czy motorykę. Sport może mieć ogromny wpływ na kształtowanie postawy dziecka, wpajanie mu odpowiednich wartości, a także – rozwijanie kompetencji życiowych!

Jest jedno “ale”. Żeby sport rzeczywiście przyczynił się do takiego holistycznego rozwoju Waszego dziecka, muszą być spełnione 2 warunki: dziecko musi chcieć angażować się w sport – nie tylko jak ma 7 czy 11 lat, ale także w wieku 15 czy 18 lat! Jego najbliższe powinno wspierać go w tym procesie!

Niektórzy z Was mogą pomyśleć: “Nasze dziecko uprawia sport, bo na razie sprawia mu on przyjemność. A co jeśli okażę się, że jednak jest za słabe albo rozwija się piłkarsko zbyt wolno? Albo przestanie go to bawić?! Zresztą nie chcemy, żeby został sportowcem, są lepsze zawody. On raczej też nie chcę.”

Okazuje się, że w tych hipotetycznych, ale wysoce prawdopodobnych wątpliwościach, poruszonych jest kilka wątków, które wymagają wyjaśnienia.

Po pierwsze, proces określania kto jest “wystarczający dobry”, a kto “za słaby”, jest dużo bardziej skomplikowany niż może Wam się wydawać. Zróżnicowanie tempa rozwoju dzieci, a później młodzieży, jest tak duże, że ciężko określić jednolite normy dla wszystkich. Dlatego identyfikowanie uzdolnień do sportu powinno obejmować jak największą ilość dzieci, przez dużo dłuższy czas. Tylko wtedy będzie można z dużo większym prawdopodobieństwem stwierdzić, kto w przyszłości ma szansę wejść na sportowe szczyty.

Po drugie – w sporcie dzieci, zwłaszcza tym amatorskim, określenie “za słaby” nie powinno funkcjonować. 99,9% dzieci ma bawić się sportem jak najdłużej się da i korzystać z pełnego wachlarza wartości, jakie ten im zapewnia. Bo sport dzieci to głównie sfera amatorska. Selekcja jest bardzo ważna i dotyczy ona przejścia wybranych młodych sportowców na ścieżkę profesjonalnego rozwoju sportowego (to ten brakujący 0,1%). Taka selekcja powinna być poprzedzona latami obserwowania rozwoju dzieci (o czym było w poprzednim akapicie), a jej celem nie jest określenie “kto jest za słaby”, ale wyszukiwania tych “odpowiednio dobrych”!

To bardzo znacząca różnica w podejściu, którą powinni zrozumieć rodzice, ale też trenerzy i organizatorzy szkolenia. Jest to ważne nie tylko z perspektywy motywacji i zaangażowania młodych ludzi, ale też z perspektywy sportu profesjonalnego, który dzięki takiemu podejściu ma większą szansę na skuteczne znalezienie młodych ludzi z największym potencjałem.

Pamiętajcie, można nie nadawać się do sportu profesjonalnego. Można też nie chcieć uprawiać sportu profesjonalnie. Nie można jednak nie nadawać się do sportu jako takiego, bo ten daje nam wiele różnych ścieżek i możliwości, nie tylko „bycie gwiazdą sportu”. Powinien stać się częścią życia każdego młodego i starszego człowieka – przez wzgląd na to, jak wiele wartości i korzyści daje. Bo KAŻDY nadaje się, by być dobrym człowiekiem. A sport to umożliwia".

 

 

 

© 2024 AKADEMIA PIŁKARSKA CHAMPION

BIAŁA PODLASKA

ul. Warszawska 14/201, 21-500 Biała Podlaska

Bank Pekao 72 1240 2177 1111 0011 1761 9064

biuro@apchampion.pl